Цирконієвий дріт, цирконієвий круг
Цирконій за звичайних умов являє собою сіро-сталевий блискучий метал з жовтуватим відтінком. Він є парамагнітним, жаростійким і корозійностійким металом, ковким та пластичним. Він видобувається з рудного концентрату або шляхом переплавлення цирконієвих відходів. Цирконій має стійкість до впливу агресивного середовища. В умовах кріогенних та високих температур цирконій зберігає свої властивості. Неординарні цирконієві властивості застосовують для легування відповідальних сталей і сплавів, яким він надає як жаростійкість, так і корозійностійкість, і до того ж підвищує технологічність.
Фізичні якості Zr | |
---|---|
Атомна (молярна) маса г/моль | 91,224 |
Ступінь окислення | 4, 3, 2, 1, 0 |
Щільність [г/см 3 ] | 6,5 |
Температура плавлення t°С | 1855°С |
Теплота плавлення кДж/моль | 19,2 |
Теплопровідність К [Вт/(м·К)] | 22,7 |
Теплота випаровування кДж/моль | 567 |
Виробництво
Цирконієвий дріт проводиться шляхом холодної прокатки діаметром 0,7 - 4,0 мм із цирконієвих сплавів. У своєму складі дріт містить від 1% до 2,5% ніобію і є ще одним затребуваним матеріалом у виробництві каналів тепловиділяючих елементів для ядерних реакторів, де застосовується для зварювання трубчастих деталей. Також проводиться м'який дріт, який називають також відпаленим. Холоднотягнутий дріт застосовується для обмоток у надпровідних магнітах. Цирконієвий круг легується за допомогою кремнію та інших елементів для надання високої міцності (наприклад, присадка ніобію 1-2,5%).
Дріт також прокочують із сплаву марки Е-635. Цирконієве коло виробляють гарячедеформованим способом (тобто гарячепресованим) і холоднодеформованим, а також кованим і литим. За точністю виробництва коло може бути звичайною і підвищеною точністю. Його діаметр, зазвичай, становить 4,5 — 80 мм, довжина трохи більше 7400 мм. Коло з цирконію виготовляють відповідно до нормативів за ГОСТ - «Цирконієві прутки з крем'янистого цирконію». Вони використовуються і в спеціальному і в електровакуумному машинобудуванні. Прутки з йодидного цирконію є особливим видом продукції, і є найбільш чистим цирконієм. Його одержують шляхом йодидного рафінування звичайної цирконієвої стружки. Прутки такого типу служать у виробництві електровакуумних приладів, як електроди та поглиначі. Пруток виготовляють тільки прямим, і він повинен витримувати тиск залежно від типу 370-440 МПа.
Застосування
Цирконієвий дріт застосовується в машинобудуванні, приладобудуванні, атомній енергетиці. В електротехніці цирконієвий дріт служить для виготовлення катодів, анодів та в гальванопластику. З дроту виробляють електроди електроерозійних верстатів, де відбувається кероване за допомогою струму розкладання на елементи. Катоди цирконієві застосовуються з метою нанесення зносостійких покриттів шляхом електролітичного напилення. Наносяться оксинітриди цирконію, нітриди, оксиди на ріжучі кромки інструментальних сталей, що швидко ріжуть, а також твердих сплавів, на тертьові частини в шестерних передачах, на лопаті турбін, втулок, валів, багаторазово збільшуючи довговічність деталей.
Цирконієве напилення, яке запобігає корозії, виконується також за допомогою дроту. Цирконієвий тонкий шар наноситься за умов вакууму на деталі. У стоматології останнім часом почали застосовувати цирконієве напилення зубних протезів. Такий дріт є важливою частиною механізмів, що працюють у вакуумі. Її постійними замовниками є дослідні фіз. лабораторії, інституції. Важко уявити без цирконієвого дроту комп'ютерну та побутову техніку. Її біологічна інертність дозволяє застосовувати її в хірургії для фіксації кісткових уламків та зшивання зв'язок. Цирконієвий дріт йде на виробництво ювелірних прикрас. Такі прикраси елегантні, красиві, свідчать про гарний смак і дуже цінуються на міжнародних презентаціях та виставках. Завдяки тому, що цирконій здатний затримувати радіацію, і має вузький перетин захоплення теплових нейтронів, а також стійкість до агресивних середовищ — він застосовується в ядерній енергетиці.
Цирконієвий дріт служить як присадний елемент для зварювання трубчастих частин в тепловиділяючих каналах ТВЕЛ. При цьому необхідно пам'ятати, що до температури 300 °C цирконій не входить реакцію з перегрітою парою, проте при температурі більше 700 °C може настати парацирконієва екзотермічна реакція, що може призвести до ядерних реакторів водним теплоносієм аварією.
Транспортування та зберігання
Бухта з цирконієвого дроту пакують папером і укладають у дерев'яний ящик, який викладено 3 шарами плівки з поліетилену. Необхідно, щоб упаковка виключала під час транспортування переміщення всередині тари. Її маркування здійснюється за
Купити за вигідною ціною
Величезний асортимент рідких та тугоплавких металів на складі ТОВ «Авек Глобал» може задовольнити будь-якого замовника. Абсолютне дотримання всіх виробничих технологічних норм забезпечує якість готової продукції. Терміни виконання всіх замовлень найкоротші. На будь-які питання, досвідчені менеджери нададуть повну вичерпну консультацію. Здійснюючи оптові замовлення, ви можете розраховувати на гнучку систему знижок, що надається компанією.