• +38 (056) 790-91-90
    +38 (056) 790-91-90
  • +49 (30) 217-888-05

Труба цирконієва

Труба цирконієва

Актуальність

Цирконієва труба головним чином використовується в атомній енергетиці, де застосовується як оболонка для реакторів та їх активної зони. Через свої унікальні хімічні та фізичні властивості, цирконієва труба може забезпечити безпечну роботу реактора.

Загальна характеристика

Цирконій є сіро-стального кольору металом з жовтуватим відтінком. Його отримують шляхом переплавлення цирконієвих відходів та з рудного концентрату. Він відрізняється ковкістю та пластичністю, практично ідентичному золоту, корозійностійкий, жаростійкий та парамагнітний метал. Цирконій стійкий до впливу морської та прісної води, лугів, аміаку, кислот, він затримує радіацію та не втрачає свої властивості в умовах кріогенних, високих температур. Цирконій, як правило, застосовується у сплаві з іншими металами. Його присутність в інших металах надає свої неординарні якості та підвищує їхню технологічність.

У α-цирконію питома вага становить 6,5 г/см³; при температурі при 25-100°C питома теплоємність дорівнює 0,291 кДж/(кгК), температура плавлення становить 1855 °C; температура кипіння дорівнює 4409 ° C; коефіцієнт лінійного температурного розширення за температури 20-400°C становить 6,9x10-6; коефіцієнт теплопровідності при 50 ° C дорівнює 20,96 вт/(м•К); питомий електричний опір цирконію за температури 20 °C становить 0,44 мкОм • мм 2 /м.

Властивості цирконію

Цирконій за температури 0,7°К стає надпровідником. Він є парамагнітним металом, а магнітна питома сприйнятливість підвищується з нагріванням і досягає за температури 73 °C - 1,28x10 -6 , а при температурі 327 °C - 1,41x10 -6 . Чистий цирконій піддається легко холодній та гарячій обробці (прокатці, куванні, штампуванні). Домішка кисню, азоту, водню, вуглецю, сірки робить цирконій дуже тендітним. При температурі 20 °C модуль пружності дорівнює 9700 кгс/мм²; при розтягуванні межа міцності 25,3 кгс/мм2; за Брінеллю твердість дорівнює 64-67 кгс/мм²; також твердість безпосередньо залежить від домішки кисню. Цей метал не піддається холодній обробці під тиском при O 2 - 0,2% і більше. Єдиним заводом із виробництва цирконію країни є Чепецький механічний завод (Удмуртія, Глазов).

Фізичні якості Zr
Атомна (молярна) маса г/моль 91,224
Ступінь окислення 4, 3, 2, 1, 0
Щільність [г/см 3 ] 6,5
Температура плавлення t°С 1855°С
Теплота плавлення кДж/моль 19,2
Теплопровідність К [Вт/(м·К)] 22,7
Теплота випаровування кДж/моль 567

Застосування

Цирконієва труба застосовується не тільки в атомній енергетиці, а й у машинобудуванні, приладобудуванні, електротехніці, ВПК. З труби виробляють електроди для електроерозійних верстатів, де відбувається кероване за допомогою струму розкладання на елементи. Катоди цирконієві застосовуються з метою нанесення зносостійких покриттів шляхом електролітичного напилення. Наносяться оксинітриди цирконію, нітриди, оксиди на ріжучі кромки інструментальних сталей, що швидко ріжуть, а також твердих сплавів, на тертьові частини в шестерних передачах, на лопаті турбін, втулок, валів, багаторазово збільшуючи довговічність деталей. Цирконієве напилення, яке запобігає корозії, виконується також за допомогою дроту.

Цирконієвий тонкий шар наноситься за умов вакууму на деталі. У стоматології останнім часом почали застосовувати цирконієве напилення зубних протезів. Цирконій є важливою частиною механізмів, які працюють у вакуумі. Його постійними замовниками є дослідні фіз. лабораторії, інституції. Важко уявити без цирконію комп'ютерну та побутову техніку. Його біологічна інертність дозволяє застосовувати цирконій у хірургії для фіксації кісткових уламків та зшивання зв'язок.

Цирконій слугує для виробництва ювелірних прикрас. Такі прикраси елегантні, красиві, свідчать про гарний смак і дуже цінуються на міжнародних презентаціях та виставках. Завдяки тому, що цирконій здатний затримувати радіацію, і має вузький перетин захоплення теплових нейтронів, а також стійкість до агресивних середовищ — він застосовується в ядерній енергетиці. Цирконій служить як присадний елемент для зварювання трубчастих частин в тепловиділяючих каналах ТВЕЛ. При цьому необхідно пам'ятати, що до температури 300 °C цирконій не входить реакцію з перегрітою парою, проте при температурі більше 700 °C може настати парацирконієва екзотермічна реакція, що може призвести до ядерних реакторів водним теплоносієм аварією.

Купити за вигідною ціною

Величезний асортимент рідких та тугоплавких металів на складі ТОВ «Авек Глобал» може задовольнити будь-якого замовника. Абсолютне дотримання всіх виробничих технологічних норм забезпечує якість готової продукції. Терміни виконання всіх замовлень найкоротші. На будь-які питання, досвідчені менеджери нададуть повну вичерпну консультацію. Здійснюючи оптові замовлення, ви можете розраховувати на гнучку систему знижок, що надається компанією.